Malý domček - veľká premena
Na okraji malebnej dedinky Kúty stojí na prvý pohľad obyčajný, rozpadajúci sa domček. Aj keď sa to nezdá, ukrýva v sebe niekoľko pokladov a časť histórie tradičného rodinného života ľudí v regióne stredného Záhoria od doby jeho postavenia - od roku 1887. Domček je tak jedným z posledných starých kúcanských stavieb a my ju skrátka nenecháme spadnúť. Chceme totiž nielen zachovať historicky hodnotnú stavbu a zakonzervovať ju pre ďalšie generácie, ale našim cieľom je aj obnoviť tu život, dať domčeku nové a dôležité poslanie.
V našej obci žije takmer 5 tisíc obyvateľov a existuje tu viacero združení a spolkov. Pravdou je, že historicky medzi sebou skôr súperia, ako by mali spolupracovať. Zvrátiť tento trend v obci nám všetkým určite napomôže priestor, kde by sa všetci mohli schádzať k susedským rozhovorom, kde by sa mohli konať malé oslavy, komorné kultúrne akcie a v neposlednom rade, kde by sa pripomínala história obce a jej okolia. Presne toto by mala byť funkcia domčeka a priľahlej záhrady. Chceme tu vytvoriť komunitný priestor a zároveň i múzeum tradičného života, ktoré by obyvateľom priblížilo spôsob života obyčajných ľudí v obci a jej okolí na konci 19. storočia, čím by sa posilila ich súnaležitosť s miestom, kde žijú. Pre návštevníkov by bola pripravená stála expozícia tradičného života. Z celého miesta sa stane príjemné prostredie na odpočinok pri prechádzkach, putovaní okolím, či už pre peších alebo cyklistov. Kúty tento potenciál majú, nachádzajú sa totiž na atraktívnom mieste neďaleko južnej Moravy i blízkeho Rakúska v tesnej blízkosti európskej cyklotrasy EUROVELO 13.
Nechceme tu vytvoriť nič, čo by nepripomínalo štýlový a citlivo naplánovaný projekt v rámci udržateľného cestovného ruchu. Chceme spájať komunity a podporovať multigeneračné kontakty. Okrem múzea počítame so sezónnou kaviarňou pod starými stromami, kde budeme podávať tradičné pokrmy a produkty, tiež s menšou spoločenskou miestnosťou a malým amfiteátrom. Záhrada by mala slúžiť ako miesto odpočinku, relaxácie i vzdelávania. Plánujeme vysadiť tradičné odrody stromov, krovín a bylín a prípadne vytvoriť netradičné, prírodné, detské ihrisko. V budove a pozemku budeme organizovať kurzy a workshopy, napr. včelársky, ovocinársky, workshop tradičného pečenia, varenia tradičných pokrmov, atď. Projekt bude prezentovať obec, miestnych podnikateľov a miestnych producentov v záujme podpory miestnej ekonomiky.
V decembri 2015 sa nám podarilo vďaka sponzorom odkúpiť celú nehnuteľnost, a teraz nastupujeme na dlhú cestu planovania, opráv, rekonštrukcií a splácania. Veľká vďaka všetkým ktorí nás podporili a tešíme sa na ďalšie stretnutia pri piesni a tanci a veríme, že možno aj pri prácach na múzeu. Za každý príspevok Vám budeme veľmi vďační…
Za projektom stojí občianske združenie Pjekné mjestečko, ktoré sa stalo hlavným subjektom obnovy folklórnej tradície, živého folklóru v Kútoch (mužský spevácky zbor Kúcané a detský folklórny súbor Kúcanek, rekonštrukcia krojov, tradičné hody atď.). Už sa nám na pozemku podarilo vlastnými silami vyčistiť záhradu, na budove zabezpečiť strechu na zimu a pripraviť ju na, ako pevne veríme, ďalšiu podstatnú rekonštrukciu. Teraz potrebujeme zohnať peniaze na kúpu a túto plánovanú rekonštrukciu. Potom bude všetko len otázkou času a tento náš vysnený projekt môže začať pretvárať dedinku, región a hlavne ľudí, ktorí v ňom žijú. Priviesť ich k sebe a naplniť ich život úprimným medziľudským kontaktom, citom.
Poďme uchovať históriu našej obce i pre ďalšie generácie, poďme uchovať tento domček tak, aby sme mali ďalšiu motiváciu spolu sa zastaviť v dnešnej uponáhľanej dobe a uvedomiť si hodnoty miesta kde žijeme a ľudí, ktorých máme okolo seba.
Ďakujeme za podporu.
... viac
Mužský zbor Kúcané
Kontakt : pjekne.mjestecko@gmail.com
Organizačný vedúci:
Filip Húšťava +421 908 583 520,
Umeleckí vedúci:
David Valachovič, Marek Gernát
Detský folklórny súbor Kúcanek
Kontakt: info@kucanek.sk
Organizačná vedúca:
Ľubomíra Pernecká +421 911 313151,
Umelecká vedúca:
Milica Barkociová